Justly►Your Only Solution


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Justly►Your Only Solution
Justly►Your Only Solution
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Tutorial RolePlay-Termeni Specifici

In jos

Tutorial RolePlay-Termeni Specifici Empty Tutorial RolePlay-Termeni Specifici

Mesaj  Justly Dum Iun 26, 2011 1:40 pm

Tutorial Roleplay - Termeni/Semnificatii RP !


Scurta descriere :

Dat find faptul MortalQuit este un server GF/RP nu inseamna ca nu trebuie sa stim termenii Roleplay, daca e medium RP trebuie machar sa stim la ce se refera roleplay-ul.Sa va spun din propria mea experienta ce inseamna RolePlay-ul cu adevarat, sunt un maniac Roleplay.Am jucat foarte mult pe acest mod si pot sa spun ca este unul dintre cele mai distractive moduri, adica daca vrem sa iasa ceva frumos trebuie sa facem un rp unic, sa nu copiem pe altii, asta te face diferit de ceilalti, trebuie sa-ti placa cu adevarat si sa iti dai silinta.Ar trebui sa le dam exemplu tuturor playerilor si sa-i invatam mai departe deoarece cand ajung la un nivel atat de inalt incat devine o obsesie nu te mai poti lasa.Mai jos o sa va explic mai multi termeni dupa cum am invatat eu si dupa cum stiu de ani de zile, mult noroc, sper sa va fie de folos!


Roleplay - RP

Roleplay [RP] prin acest termen definim viata virtuala, roleplay-ul in sine se refera la a juca un rol, aici fiecare avem un caracter care il putem modela dupa bunul nostru plac, nu are legatura cu viata reala, actiunea se petrece in statul San Andreas, va reamintesc ca nu trebuie sa copiem viata reala doar sa o imitam, impreuna cu alti playeri se creaza o viata virtuala, o societate virtuala in care trebuie sa-ti croiesti propriul drum prin viata.


In Character - IC

In Character [IC] este termenul care se refera la caracterul nostru virtual din joc, adica in caracter - Creezi un caracter care il modelezi dupa stilul tau care are diferite talente sau are nationalitate sau chiar origine diferita decat tine.O lume a caracterelor virtuale in care poti face lucruri care in viata reala nu le-ai facut sau nu le vei face vreodata.

Out of Character - OOC

Out of Character- [OOC] se refera la viata reala, nu are legatura cu caracterul nostru din joc, exista mai multe comenzi care se folosesc pentru ooc ca de exemplu [/b - OOC Chat] , pe acest chat putem vorbii despre tot ce nu are legatura cu jocul, folosirea de smilies sau semne comune.OOC-ul se foloseste in joc doar cand este strict nevoie.

Metagaming - MG

Metagaming - Este folosirea cunostintelor tale Out of character [ OOC ] intr-o situatie din In Character [ IC ] , voi da mai multe exemple:
Sa zicem ca eu merg pe strada si ma intalnesc cu ''DhaNNy'' [exemplu] care are o masina tunata, eu find interesat sa o cumpar ii spun : Salut DhaNNy, vinzi masina? = Ei bine asta este Non RP deoarece in viata reala nu vedem numele unui om deasupra capului sau, deci nu actionam asa, corect ar fi sa facem cunostinta : Buna seara, ma numesc Nervu si as fi interesat sa cumpar aceasta masina, este de vanzare? Si el raspunzand : Buna seara, DhaNNy ma numesc si da, este de vanzare.
Exemplu2: Ma plimb pe strada cand trece cineva pe langa mine si imi spune : Dute si mananca ca o sa mori imediat, el vazand ca am viata scazuta. = Non RP, in viata reala nu stim sau nu vedem cat o sa mai traiasca o persoana. Exista multiple exemple dar astea doua sunt mai concrete, le intelegeti mai bine.


Powergaming - PG

Powergaming - Cand nu ii dai sansa unui jucator sa raspunda la Roleplay-ul facut de tine. Folosind comanda /me [pentru actiuni Roleplay] putem face Powergaming ceea ce nu este Roleplay.
Sa va dau niste exemple sa intelegeti mai bine, asa deci sa presupunem ca ''DhaNNy'' este rivalul meu si intentia mea este sa-l invat o lectie pentru ca s-a pus cu mine.

Exemplu NEGATIV: /me ridica mana la nivelul umarului sau apoi folosindu-si toata forta ramasa il loveste pe DhaNNy in partea dreapta a capului sau.
Nu este Roleplay deoarece nu i-am dat sansa sa imi raspunda la Roleplay el ar fi putut sa se apere in acest caz, nu in toate cazurile trebuie sa dam sansa sa raspunda la RP deoarece in unele cazuri este imposibil, depinde de situatie.

Exemplu POZITIV: /me duce mana dreapta spre bata de pe masa apoi o ia un mana dupa care incearca sa-l loveasca pe 'Marius'' in stomac.
/me (( Reusesc actiunea? Da/Nu - Daca [Nu] spune motivul ))

Si el ar fi putut sa dea acuma : /me (( Reusesti - Deoarece nu am interceptat lovitura )) | /me (( Nu reusesti deoarece am facut rapid doi pasi in spate ))


DeathMatch - DM


DeathMatch - Atacarea/Uciderea unui player fara un motiv Roleplay serios, adica doar de distractie sau plictiseala = Non RP deaorece in viata reala nu te apuci sa omori sau sa tragi aiurea pe strada fara motiv.DM-ul poate strica echilibrul unui server in ceea ce consta RP-ul si trebuie evitat cat mai mult, doar cand este necesar.


Revenge Kill - RK

Revenge Kill - Atunci cand un player te-a ucis , in joc ai sansa la o ''revenire'' - Practic dupa ce ai fost ranit esti dus la spital pentru revenire i-ar jumatate din memoria ta a fost pierduta. I-ar RK-ul este cand te duci inapoi dupa acel player pentru al ucide, pentru a te razbuna = Non RP deoarece nu iti mai amintesti ce s-a intamplat dar te folosesti de OOC pentru a-l omora.


Character Kill - CK

Character Kill - Este atunci cand contul ti se sterge sau ti se inchide defintitiv de catre un Admin, o moarte definitiva, nu vei mai avea sansa sa joci cu acel caracter. CK se ia doar in anumite cazuri ca de exemplu : Primarul LS tine un discurs in fata primariei unde e prezenta jumatate din populatia orasului, presa etc - Si dintr-o data primarul este ucis de catre un Sniper, toata lumea a asistat la aceasta crima, reporterii au inceput sa dea la stiri si au scris in ziar, deci practic el nu mai are cum sa mai existe IC odata ce a fost declarat mort!

Player Kill - PK


Player Kill - Atunci cand esti intr-o factiune officala, de exemplu o mafie - In mafii regula este : O data intrat stai pana la moarte, si sa zicem ca vrei sa parasesti mafia respectiva, atunci liderul mafiei te va omora deoarece nu ai respectat cuvantul sau si deci vei lua PK de la un Admin deoarece ai fost omorat, PK-ul consta in : Resetarea bunurilor contului [Bani/Casa/Masina etc]

Bunnyhop - BH


Bunnyhop - Atunci cand fugi si sari incontinuu pentru a te deplasa mai repede, este non RP deasemenea pentru ca in viata reala nu sari cand alergi sa te deplasezi mai repede.
Justly
Justly
Fondator
Fondator

Mesaje : 159
Reputatie : 4
Data de inscriere : 26/06/2011
Varsta : 34
Localizare : Oltenita

https://justly.all-up.com

Sus In jos

Tutorial RolePlay-Termeni Specifici Empty re

Mesaj  Vizitato Lun Iun 27, 2011 8:27 am

Thx Up:x!

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum